Kategorie
Bez kategorii

PTFE – poznaj zalety tego tworzywa!

Jaka jest różnica między PTFE, pleksiglasem a poliwęglanem?

Jaka jest różnica między plexi a poliwęglanem to pytanie, które zadają nam klienci, poszukując przezroczystego tworzywa sztucznego.

Na początek warto wspomnieć, że każdy profil należy przeanalizować pod kątem jego zamierzonej funkcji. W poniższych akapitach znajduje się nasze wyjaśnienie różnic między pleksiglasem a poliwęglanem oraz sposób oceny każdego materiału pod kątem najbardziej odpowiedniego zastosowania.

Często występuje pewne zamieszanie pomiędzy pleksiglasem a poliwęglanem w odniesieniu do „arkuszy” w przeciwieństwie do „surowców”, które nadają się do produkcji profili z tworzyw sztucznych. Produkty są podobne, ale z pewnymi istotnymi różnicami.

Ogólnie rzecz biorąc, oba materiały mogą zastąpić szkło, ale mają różne właściwości

Polimetakrylan metylu lub metakrylan PMMA (pleksiglas)
Polimetakrylan lub metakrylan (PMMA) a także PTFE często nazywany jest pleksiglasem, marką niemieckiej firmy Rohm, która wprowadziła go na rynek w 1933 roku.

PTFE – jest to tworzywo sztuczne wykonane z polimerów metakrylanu metylu, estru metylowego kwasu metakrylowego.

Lżejsze od szkła o gęstości 1,19 g/cm3, o połowę mniejsze niż szkło (2,5 g/cm3), ale o 17-krotnie większej odporności na uderzenia.

W porównaniu ze szkłem ma wyższą temperaturę pękania, ale jest gorszy od poliwęglanu

Jest bardziej kruchy niż poliwęglan. Można zmniejszyć kruchość PTFE za pomocą odpowiednich dodatków przeciwuderzeniowych.