Kategorie
Bez kategorii

Fotowoltaika Oleśnica to dobra inwestycja w energię słoneczną!

Jak działa fotowoltaika Oleśnica? Ogniwo fotowoltaiczne (PV), znane również jako ogniwo słoneczne, to element elektroniczny, który generuje energię elektryczną po wystawieniu na działanie fotonów lub cząstek światła. Ta konwersja nosi nazwę efektu fotowoltaicznego, którą odkrył w 1839 roku francuski fizyk. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku ogniwa fotowoltaiczne znalazły pierwsze praktyczne zastosowanie w technologii satelitarnej. Panele słoneczne, które składają się z modułów fotowoltaicznych z Oleśnicy, zaczęły pojawiać się na dachach pod koniec lat 80.

Fotowoltaika Oleśnica stale rośnie od początku XXI wieku, na czele z budową ogromnych farm słonecznych. Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z materiałów półprzewodnikowych, które pochłaniają fotony emitowane przez słońce i generują przepływ elektronów. Fotony to elementarne cząstki przenoszące promieniowanie słoneczne z prędkością 300 000 kilometrów na sekundę.

Jak więc działa wspomniana fotowoltaika Oleśnica? Zabłąkane elektrony poruszają się losowo, szukając kolejnej „dziury” do wypełnienia. Jednak aby wytworzyć prąd elektryczny, elektrony muszą płynąć w tym samym kierunku. Osiąga się to za pomocą dwóch rodzajów krzemu. Warstwa krzemu wystawiona na działanie słońca jest domieszkowana atomami fosforu, który ma o jeden elektron więcej niż krzem, natomiast druga strona jest domieszkowana atomami boru, który ma o jeden elektron mniej. Powstała kanapka działa podobnie jak bateria: warstwa, która ma nadmiar elektronów, staje się biegunem ujemnym (n), a strona, która ma deficyt elektronów, staje się biegunem dodatnim (p). Na styku dwóch warstw powstaje pole elektryczne.